تاریخ : سه شنبه 3 مرداد 1391 | 03:29 ب.ظ | نویسنده : مهرداد كرمی
گیاه دارویی دارچین
نامهای گیاه :

لاتین : Cinnamomum zelanicum ، Laurus cinnamon
فارسی : دارچین
عربی : دارصینی
انگلیسی : Common cinnamon tree ceylan cinnamon ، True cinnamon
آلمانی : Zimtbaum
فرانسه : Cannellier deceylan ، Cinnamone


مشخصات گیاهی :

درختی است به ارتفاع 12 - 8 متر ، همیشه سبز ، دارای تاج پوششی متراکم و گسترده . تنه کوتاه ، سبز و راست با یک سیستم ریشه ای حجیم . برگها همیشه سبز متناوب یا تقریباً متقابل ، دمبرگدار ، براق و سبز روشن ، بدون کرک با بافتی بشدت چرمی ، تخم مرغی یا تخم مرغی - سرنیزه ای . گل آذین خوشه محور ، گلها کوچک ، کرمی رنگ و میوه کشیده و زیتونی شکل ، خشک و نوکدار به رنگ آبی تیره .

اندام دارویی : پوست درخت

دامنه انتشار : دارچین احتمالاً بومی سریلانکا بوده و در سریلانکا ، سیچلز ، جنوب شرقی هند ، اندونزی ، جزایر هند غربی و آمریکای جنوبی کشت می شود. این گیاه در ایران رویش ندارد.

مواد متشکله :

پوست دارچین دارای 2.5 - 0.5 درصد اسانس بوده که جزء اصلی آن را سینام آلدئید ، اوژنل و ترانس -اسید سینامیک تشکیل می دهد. علاوه بر آن شامل ترکیبات ترپنی مثل لیمونن ، تانن ها ، موسیلاژ ، مقادیر ناچیزی کومارین و اگزالات کلسیم ، نشاسته و رزین می باشد.

خواص درمانی :

از دارچین بعنوان ادویه و طعم دهنده در فرآورده های دارویی و غذایی استفاده می گردد. ضد نفخ ، اشتها آور ، ضد اسهال و تهوع ، محرک گردش خون ف ادرار آور ، رفع مشکلات هاضمه و محرک انقباض رحم می باشد . در طب سنتی بعنوان نیرودهنده ، قابض ، بادشکن ، قاعده آور و معرق توصیه شده است .

آثار فارماکولوژیکی :

آثار ضد میکروب ، ضد انگل ، بادشکن و ضد اسپاسم که در مورد دارچین مشهور است احتمالاً بواسطه اسانس آن است ، اسانس آن دارای آثار ضد میکروبی و قارچ کشی است که احتمالاً مربوط به محتوای ارتو-متوکسی سینام آلدئید آن است.علاوه بر آن اسانس دارای خاصیت ویروس کشی و لارو کشی نیز می باشد.

تانن های اسانس نیز ممکن است غلت اثر ضد اسهالی دارو باشند .


منبع :

فارماکوپه گیاهی ایران ،معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
صمصام شریعت ، سید هادی . گزیده گیاهان دارویی . اصفهان ، انتشارات مانی (1386).
جعفرنیا،ساسان.خسروشاهی،سارا.قاسمی،میترا:راهنمای جامع و مصورخواص و کاربرد گیاهان دارویی ، چاپ سوم، مشهد ، انتشارات سخن گستر ( 1387)طبقه بندی: زراعت گیاهان دارویی، 
برچسب ها: گیاه دارویی دارچین، گیاه دارچین، گیاه دارویی، گیاهان دارویی، درباره گیاه دارویی دارچین،  

  • paper |
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic