تاریخ : جمعه 17 تیر 1390 | 10:11 ق.ظ | نویسنده : مهرداد كرمی
حسن یوسف ( Coleus ) گیاهی است از خانواده Labiaceae در حدود 150 گونه گیاهان همیشه سبز دائمی دارند این گیاه برای كاشت در گلخانه ، حیاط منزل و آپارتمان مناسب می باشد.

این گیاه بخاطر رنگ زیبا و زینتی برگهای آن زیاد مورد توجه است و معمولا دو گونه زیر بیشترین نوع كاشته شده آنرا تشكیل میدهد .

از گیاهان برگساره ای و دائمی می باشد که دارای برگ هایی با برگ های متنوع ابلق ( سبز، زرد، قرمز، خرمائی و سفید ) و یا رنگ یكنواخت حنائی و قرمز دیده می شود. گلهای كوچك آبی و سفید آن زینتی نیستند و برای اینكه بوته قوی و انبوه شود باید با دو انگشت گلها را قبل از رسیدن چید.

گونه C . blumei بومی جاوه می باشد كه به ارتفاع 60 سانتیمتر و قطر آرایش شاخ و برگ 36 سانتیمتر می رسد .
این گونه دائمی بوده ولی معمولا بوسیله قلمه در هر سال زیاد میشود . برگهای زینتی آن دارای اشكال مختلف و برنگهای ابلق ( سبز ، زرد ، قرمز ، خرمائی و سفید ) و یا رنگ یكنواخت حنائی و قرمز دیده میشود .


گلهای كوچك آبی و سفید آن زینتی نیستند و برای اینكه بوته قوی و انبوه شود باید با دو انگشت گلها را قبل از رسیدن چید .

گونهC . thyrsoidens بومی افریقای مركزی بطول 90 سانتیمتر و بقطر آرایش شاخ و برگ 60 ـ 70 سانتیمتر می باشد ، برگها فلبی شكل ، گلها آبی كم رنگ لوله ای و روی ساقه انتهائی طویل آن از ماه شهریور تا فروردین ظاهر می شوند .
در ایران كاشت این گونه معمول نیست فقط گونه اولی كه دارای برگهای زیبا است مورد استفاده می باشد .

نور در بروز این رنگ ها موثر است. و در آپارتمان بعلت كمبود نور برگها كم رنگ و ساقه ها بلند می شود بهتر است گلدانها را نزدیك پنجره جنوبی آپارتمان قرار داد.

این گیاه به مخلوطی از كمپوست ، خاک باغچه، خاك برگ و كمی ماسه نیاز دارد وازخرداد تا شهریور باید هرهفته مقداری كود مایع به آن داده شود .آبیاری گیاه نیز باید به موقع انجام شود، چون خشکی باعث ریزش برگ ها می شود. و بهتر است در تابستان هر روز، و در زمستان هر ۲ روز ۱بار آبیاری شود.


روش كاشت :

هر دو گونه آن به حرارت حداقل 13 درجه در زمستان احتیاج دارند گونه دومی به آب بیشتری برای نگاهداری گلها در شرایط مناسب احتیاج دارد .

بطور كلی حسن یوسفColeus به روشنائی زیاد نیاز دارد و در آپارتمان بعلت كمبود نور برگها كم رنگ و ساقه ها بلند می شود بهتر است گلدانها را نزدیك پنجره جنوبی آپارتمان قرار داد .
این گیاه را میتوان در حیاط منزل در باغچه در محل نسبتأ سایه آفتاب كاشت . برای اینكه گیاه بزرگتری بدست آوریم میتوان آنرا همیشه به گلدان بزرگتری انتقال داد و شاخه های انتهائی آنرا برای تقویت شاخه های جانبی هرس كرد .

هر دو گونه فوق با وجودیكه دائمی هستند ولی چون بعد از سال اول زیبائی خود را از دست میدهند بهتر است هرساله به ازدیاد آن اقدام كرد .

این گیاه به مخلوطی از كمپوست ، خاك برگ و كمی ماسه نیاز دارد وازخرداد تا شهریور باید هرهفته مقداری كود مایع به آن داده شود .

پس بطور خلاصه ، حسن یوسفColeus به آب زیاد و به روشنائی كافی غیرمستقیم و هرس ( پنسمان Pincement ) احتیاج دارد .


روش ازدیاد :

1 ـ بوسیله بذر :

بذور در اواخر زمستان و درگلخانه در خاك سبك كاشته شود (از طریق بذر واریته های مختلف جدید بدست میآید)

2 ـ بوسیله قلمه :

از ساقه هائی كه گل دهنده نمی باشند قلمه گرفته و در خاك سبك در حرارت 16 ـ 18 درجه سانتیگراد كاشته شود .

3 ـ پرورش در آب :

ساقه این گیاه در آب بخوبی ریشه میدهد و یكی از روشهای ازدیاد ساده و آسان آن ریشه دار كردن گیاه در آب و سپس كاشتن آن می باشد .
برای اینكه در تابستان بوته قوی داشته باشیم در بهار و اگر بخواهیم در زمستان بوته كامل داشته باشیم در اواسط پائیز از قلمه استفاده می كنیم .
این گیاه، گیاه زینتى از تیره نعناع است و تولید آن در ایران از دیر باز آغاز شده است. رنگ آمیزى برگ هاى حسن یوسف با زیبایى و تنوع ویژه اى که داراست، آن را از هر گیاه دیگرى متمایز مى کند.
این گیاه بسیار پر رشد است و برگ هاى آن پشت سر هم رشد مى کنند و خوشه گل دهنده آن در محل مناسب به سرعت ظاهر مى شود که باید جوانه انتهاى این شاخه قطع شود؛ زیرا با قطع آن رشد شاخه هاى فرعى ایجاد مى شود و گلدان حسن یوسف پر شاخه و از نظر تعداد برگ ها، متراکم تر مى گردد.
تکثیر این گیاه از طریق قلمه بسیار آسان است؛ چون قلمه هاى حسن یوسف به آسانى ریشه دار مى شوند.
همچنین از طریق کاشت بذر هم مى توان حسن یوسف را تکثیر کرد، که البته این روش زمان بیشترى مى برد و چند هفته لازم است تا بذر این گیاه سبز شود.
نکات مهم در مورد نگه دارى این گیاه

- در تابستان، این گیاه پشت به نور مستقیم آفتاب حساس است، پس در منزل باید در نقطه اى قرار داده شود که نور به طور مستقیم و شدید به آن نتابد و یا اگر در باغچه و حیاط خانه نگه دارى مى شود، مى توان آن را زیر سایه سایر درختان باغچه قرار داد تا از تابش مستقیم نور آفتاب بر حذر باشد.
- براى این که رنگ برگ هاى گیاه ثابت باشد و گیاه شاداب به نظر برسد، نباید در محیط سایه دار قرار بگیرد، بلکه باید محیط نگه دارى این گیاه روشن باشد تا گیاه سالم بماند (نه آفتاب مستقیم و نه سایه کامل)

طبقه بندی: گیاهان زینتی، 
برچسب ها: پرورش گیاهان خانگى(گیاه حسن یوسف)، گیاه حسن یوسف، پرورش گیاه حسن یوسف، پرورش گیاهان خانگى،  

  • paper |
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic